Herkese Merhaba!

Bugünden itibaren Sitemizde Scrapbook konusunda da yazılar eklemeye başlıyoruz. Mümkün olduğunca ustalık gerektiren ama güzel tarifle herkesin yapabileceği düzeye getirilen usta işi işleri bulup elimizden geldiğince Türkçeye çevirip Sizlere sunmaya çalışacağız.

İlk usta işi yazımız 20x20cm ebatlarında büyük bir kutu yapımı. Bu çalışma ve açıklamalar için Olesya Leshkova‘ ya ve Türkçeye tercümesi için de KendiKendineYap ekibine teşekkür ederiz.

Bugünkü  usta işi paylaşım, küçük kağıtlardan büyük bir kutu yapımı. Bu büyük kağıt sayfalarından oluşan büyük bir iş de olabilir. Fakat hepimiz büyük şehirlerde yaşamıyoruz ve marketlerimiz de her türlü kağıt ve malzemelerle dolu değil veya büyük alışveriş merkezlerinden veya postayla alacağımız kadar da ucuz değil. Bu yüzden mümkün olduğunca ekonomik olacağız.

Bugün 20x20cm boyutlarında bir kutu yapacağız ve bunun için de tüm standart hesaplamalardan sonra 40x40cm’ lik bir kağıda ihtiyacımız olacak ama biz kolay olsun, kolay bulunsun diyerek A4 ebadında kağıtlar ile yapacağız. Buna göre;

Malzeme İhtiyaç Listesi :

  • 4 Adet A4 ebadında Suluboya Resim Kağıdı veya Pastel Resim Kağıdı
  • 2 Adet A4 ebadında Mukavva (Yukarıda bahsedilen kağıtların kutu kapakları veya marketlerden bulabileceğiniz içecek kolileri bile olur)
  • Bez Kumaş, Müflon ve Kurdela
  • Cetvel, Makas, Maket Bıçağı, Kağıt bant, Tutkal
  • Yazmayan İşaretleme Kalemi, Bükme Çubuğu

 

Suluboya Resim Kağıdının bir tanesini alıyoruz. Uzunlamasına 1 cm işaretleyip kesiyoruz. Geriye kalan 20cm’ lik kısmı ikiye katlayıp kesiyoruz. Böylece yaklaşık 20×14.5 cm ebatlarında iki parçamız olacak. Diğer iki adet A4 sayfayı uzunlamasına ikiye katlayıp kesin. Böylece yaklaşık 14.5cm’ lik parçalar olacak. Son A4 sayfasından da 20x20cm’ lik bir kare parça kesin.

Kare parçayı bir kenara ayırın. Geri kalan 4 parçayı uzun köşeler boyunca 5cm ve 10cm’ lik mesafelerde katlanmak için işaretleyin. Bunun için ölçülü tablanız yoksa yazmayan kalem de kullanabilirsiniz.

Büyük kare parçalarda karşı kısa köşelerden içeride 20cm kalacak şekilde işaretleme işlemini yapın.

Tüm parçaları işaretli yerlerden bükün. Sadece uzun kare parçalarda kutunun yan yüzlerini yaparken kullanacağımız “Kulaklar” kalacak şekilde ayarlayıp geri kalan parçaları alttan ve üstten kesiyoruz.

Oluşturulan parçaların  dar olan (4.5cm’ in altında) kısımlarının kenarlarından  biraz kesiyoruz. Daha sonra kenara ayırdığımız 20x20cm’ lik kare parçayı alıp bu dört parçayı da onun altına tutkal ile yapıştırıyoruz.

Bu aşamada kutumuzu bu şekilde bir kenara koyuyoruz ve kutunun kapağını yapmaya başlıyoruz. Bunun için Mukavvaları kullanıyoruz. İki adet 20.5×20.5cm’ lik kare parça ve bir adet 20.5x5cm dikdörtgen parça kesiyoruz.

Kestiğimiz mukavva parçalarını dikdörtgen olan ortada olacak şekilde, aralarında 2mm boşluk bırakarak yapıştırıp birleştiriyoruz. (Bunu hızlı ve kolay olduğu için kağıt bantla yapabilir veya normal A4 kağıt ve tutkal kullanarak da yapabilirsiniz.)  Katlama yerlerini temizleyip düzeltmeyi unutmayın.

Kapakların ön yüzlerine müflon veya dolgu polyesteri koyup tutkalla yapıştırın. (Yazarımız Olesya müflonu seviyor)

Ve Sonra yüzleri bez kumaş ile kaplıyoruz.

Kumaşı kısa kenarlarından bükün. Bunu özellikle tavsiye ederim. Böylece çok fazla gerdirmeye gerek olmaz  ve kutu zahmetsizce kapanacaktır.

Kumaşın kapağının yan duvarla birleştiği yerleri içten yapıştırın. Kenarları dikiş yapıyoruz.

Bugün kutunun kendisini bir bezle kaplamayacağız, bu da bize onu kapağa dikmemizi sağlayacak. Kutuyu Açıp kapatmayı sağlayacak kurdeleyi koymayı unutmayın.

Bu aşamada kutumuza geri dönüp yüzeyleri daha sağlam hale getiriyoruz. Bunun için 3 parçaya ihtiyacımız olacak (!). Mukavvadan boyları 20cm’ den az kısa eni ise 5cm’ den az kısa 3 parça kesiyoruz. Başta da söylediğimiz gibi ekonomik olmak için sadece 3 yüze yapıyoruz.

Öncelikle mukavva parçalarını Kulaklıklı parçaların olduğu kısımlara, diğerlerinde de alt kısımlara koyup tutkal ile yapıştırın. Sonra Kulaklı parçaların üst kısımlarını  büküp alt kısımların üzerine yapıştırıyoruz.

Sonra ilk olarak dışta kalan yüzeye yakın kulakları  bu dış yan yüzeye yapıştırıyoruz. Daha önce yaptığımız gibi mukavvasını koyup yapıştırıp ve üst kısmını büküp alt kısma yapıştırıyoruz.

Kalan son mukavvasız yüzeyde, yan yüzeyin kulaklarını içten buraya yapıştırıyoruz. Üst kısmı alta doğru hafifçe bükün ama kapatmayın.

Burada kaplamaya ihtiyacımız olmayacak. Çünkü bu yan yüz yaptığımız kapağın alt kısmı ile kaplanıp kapanacaktır. Kapağın bu dar yüzeyinden ve karşılığından cetvel yardımı ile ölçerek düğmeleri koyacağımız yerleri işaretliyoruz.

Düğmelerde takıldıktan sonra geriye sadece bu son yüzeyin üst kısmını büküp kapatmak (isterseniz tutkal ile ana parçaya yapıştırabilirsiniz) ve her şeyi dekore etmek kaldı. Kutuyu açıp kapamak için kullanacağınız kurdelenin ikinci parçasını yapmayı unutmayın.

 

Güle Güle Kullanın!