Bu yazımızda Boncuklu Tığ Örgü işi (Hapishane İşi) tekniği ile örülmüş bir kolye şeması paylaşıyoruz. Bu Ücretsiz  Bağcık Model Hapishane İşi Boncuklu Kolye Şeması için Silver Salmon‘ a teşekkür ederiz.

Hapishane işi tekniği ile boncukla örülen kolye ve bilekliklerde uzunluklar kullanılan boncukların büyüklüklerine göre farklılık gösterirler. Hatta aynı değerde ölçüye sahip olsa bile marka marka değişebilir. Bu model 18 Boncukluk 49 Sıra + 6 Boncuk ile toplamda 888 Boncuktan oluşmuştur. Buna göre uzunluğu Toho Seed Beads 11/0 ile yaklaşık 8.67 cm, Czech Seed Beads 11/0 ile yaklaşık 7.50 cm olacaktır.

Bu Model 18 Boncukluk 24 Sıra + 12 Boncuk ile toplamda 444 boncuktan oluşan bir motifin 2 kere tekrar edilmesiyle oluşmuştur. Tek motif uzunluğu; Toho Seed Beads 11/0 ile yaklaşık 4.33 cm, Czech Seed Beads 11/0 ile yaklaşık 3.75 cm olacaktır. Buna göre kolyenizi istediğiniz uzunlukta ayarlamak için bu motif sayısını istediğiniz kadar azaltabilir veya çoğaltabilirsiniz.. Hatta uygun uzunluğa gelecek kadar tekrar ederek bileklik de yapabilirsiniz.