Bu yazımızın konusunu en yaygın Scrap başlıklarından birisini seçtik ve bir Dört Katlı Küp Kutu’ nun nasıl yapıldığını anlatacağız. Haydi başlayalım!

Gerekli malzeme Listesi :

  • 5 yaprak Scrapbook Kağıdı
  • 1 yaprak A3 veya 30 x 30cm ebadında Karton veya Suluboya Kağıdı
  • 1 yaprak 30 x 30cm veya 2 A4 yaprağı Ciltleme Kartonu
  • Yapıştırıcı, Kumaş, Müflon, zevke göre dekorasyon malzemesi
  • Ölçüleri almak için cetvel, kolaylık için ölçümlü tabla, maket bıçağı, makas, bükme çubuğu ve işaretleme kalemi

 

Kutunun katlarının her biri 10×10 cm ve yüksekliği de 2.5 cm olacak. Bu nedenle, başlangıçta, Scrapbooking kağıtlarının 4 sayfasından 20×20 cm lik kareler keselim. (Hesap çok basit: 4 Kenar (2 Çift duvar) + Yan). Bu kareleri kutu şeklinde kıvırmak için kenarlardan 2.5 cm ve 5 cm mesafelerden işaretleyin. Parçayı dik açıyla döndürerek dört tarafı içinde aynı işlemi tekrarlayın.

Boş gereksiz kısımları keselim : önce içteki iki çizgi boyunca kesip ilk katı katlayın. Dik açıyla dönüp tekrar ikinci tarafta da içteki iki çizgi boyunca kesip ilk katı katlayın.

Açılan köşelerden “kulaklar” yapmanız gerekir. Bu oldukça basit.

İçteki kutuların her biri ana kutunun kendisi tarafından kaplanacağı için iç katların yüzlerini kaplamayın. İlk önce “Kulaklar” ile kutunun duvarlarını yapıştırın ve sonra kutuyu tamamen monte edin.

ve böylece 4 kutunun tamamını yapın.

Aynı prensiple sonra kullanacağımız 11.25  x 11.25 x 3.75 cm boyutlarındaki Kapak kısmını da toparlayalım. Bu sefer yüzeyleri ciltleme kartonu ile kaplayacağız.

Kutunun temelini oluşturacak Kartondan ileride kutu yüzeyleri olacak 10.25 x 10.25 cm boyutlarında 4 tane kare kesiyoruz.

Parçaları aralarında 2 mm boşluk kalacak şekilde yapıştırıcı ile birbirine ekleyin. Bunu daha hızlı ve kolay olduğu için kağıt bant ile yapabilirsiniz veya normal kağıt ve yapıştırıcı ile de yapabilirsiniz.

Kutuyu yumuşak yapmak için yüzeylerin bir tarafına polar koyup yapıştırıyoruz.  Kumaşı güzelce ütülüyoruz.

Yüzeyleri kumaşın üzerine koyup kaplıyoruz. Kenarlarını hafif hafif katlıyoruz.
Eğer isterseniz tüm yüzeyleri boş bırakabilir veya çiçeklerle, düğmelerle veya dantellerle dekore edebilirsiniz.
Kutumuzun iç yüzeylerini kapamak için, Scrapbook kağıdından  10.25 x 20 ebadında ve 20.75 x 20 cm boyutlarında iki tane dikdörtgen kesiyoruz.
İlk önce büyük dikdörtgeni yapıştırıyoruz. Dikkatlice pürüzlerini düzeltin ve bükmeyin. İkinci dikdörtgeni üstüne bindirerek yapıştırın. Şimdi yavaşça bükme  işlemine geçelim. Başlamak için, katlama noktalarında bir bükme çubuğu ile gidelim.
Ardından, yüzeyleri  bükme değneğiyle pürüzsüz hale getirmeye devam ederek dik bir şekilde kaldırın.
Şimdi alt tabakadan başlayarak kutularımızı her birini  duvarına yapıştırın
Her bir sonraki kademenin rahat ve pürüzsüz bir şekilde yapıştırılması için, Alt sınır olacak çizgiyi düzgünce hizalayıp bir iğne ile veya baykuş biz ile işaretleyin.
Tüm zeminler monte edildiğinde, sıra kapağa gelecek. Her şeyin uyduğundan emin olmak için kapağı test etmeyi unutmayın. Yerine yeterince sıkı oturacak şekilde olmalıdır (dekorasyondan sonra daha da ağır olacaktır)

Kapağı bir bezle kaplıyoruz. Bu zor bir işlem değil. Takı Kutusu Yapımı yazımızda ayrıntılarını bulabilirsiniz.  Kapağın içini de Scrapbook Kağıdı ile kapatıyoruz. Kapağın üstünü zevkinize göre dekore edin.

Büyük sandıklar veya çok katlı küçük küp kutular yaratmak, esas önemli olan şey zevkle yaratmaktır!

Bu usta işi kutu yapımı ve açıklamaları için Olesya Leshkova‘ ya ve Türkçeye tercümesi için de KendiKendineYap ekibine Teşekkür ediyoruz.