Flamingolar egzotik kuşların en sevimlilerinden bir tanesidir. Bizim Flamingomuz da onlardan ve adı Flossie. Ama siz kendi Flamingonuzu yaptığınızda ona istediğiniz ismi verirsiniz. Şimdi Flamingomuzu yapmaya başlayabiliriz.

GEREKLİ MALZEMELER

 • Pembe Büyük Puanlı Kumaş (Gövde için)
 • Koyu Pembe Büyük Puanlı Kumaş (Büyük Kanat için)
 • Açık Pembe Küçük Puanlı Kumaş (Bacaklar için)
 • Pembe Çizgili Kumaş (Orta Kanatlar ve Gaga için)
 • Keçe : Siyah, Pembe ve Açık Pembe
 • Dikiş İğnesi ve Beyaz Nakış İpliği
 • Kumaş Tutkalı
 • Eriyen Tela
 • Elyaf Dolgu maddesi

Burada verilen Kumaşlar tarifi yapılan modeli oluşturanlardır. Siz kendi kumaşınızı istediğiniz şekilde belirleyebilirsiniz.

NOT : Kumaşlar kesilirken aksi belirtilmedikçe 5 mm dikiş payı bırakılacaktır. 

Şimdi Flamingomuz için tarifimize başlayabiliriz.

 1. İlk yapılacak iş kullanacağımız şablon için Ücretsiz Kumaş Flamingo Flossie Şablonu bağlantısına tıklıyoruz ve buradan şablonu bilgisayarımıza indiriyoruz. Şablonu indirebilmeniz için bu siteye ücretsiz üye olabilirsiniz. İndirdiğimiz şablonun içinden ilgili kısmı bulup yazıcıdan dökümünü alıyoruz. Dökümü alırken “Sayfaya Sığdır” Seçeneği değil “Gerçek Boyut” seçeneği kullanılmalıdır.
 2. Pembe Büyük Puanlı Kumaştan 2 Adet Gövdeyi (1 adeti tersten olacak) kesiyoruz.
 3. Pembe Çizgili Kumaştan 2 Adet Gagayı (1 Adeti Tersten olacak) kesiyoruz.
 4. Her bir Gagayı doğru yönüne göre eşleştiği kafa kısmına dikiyoruz.
 5. Şablonu kullanarak gözleri yapmak için Siyah Keçeden 2 adet daireyi kesip onları Flamingoya kumaş tutkalı ile sabitleyin. Sonra kenarlarını dikin. Beyaz  Nakış İpliğini kullanarak her bir gözün ortasına bir Fransız Düğümü yapın.
 6. Artık elimizde Gövdenin Gagaları eklenmiş 2 parçası var. Bu parçaları tüm kenarları eşleşecek şekilde birleştiriyoruz ve tüm kenarlarını dikiyoruz. Sadece Karın kısmının altında bir kısmı dikmeyerek boşluk bırakıyoruz.
 7. Eğri yerleri ve köşeleri kesip düzeltiyoruz. Sonra boşluğu kullanıp ters çevirip bastırarak düzeltiyoruz.
 8. Büyük Kanat Şablonunu kullanarak Koyu Pembe Büyük Puanlı Kumaştan 4 Adet (2 Adeti Tersten olacak) kesiyoruz.
 9. Şablondan Orta Kanat Bölümünü kullanarak Tela üzerine çizip 2 Adet (1 Adeti Tersten olacak) kesiyoruz.
 10. Kesilen Telayı Pembe Çizgili Kumaş üzerine koyup ütüleyerek yapıştırıyoruz. Sonra şekli etrafından kesip Bütün Kanat üzerinde olması gereken yere ütüleyerek sabitliyoruz. Geniş Zikzak dikiş kullanarak Buz çizgili kanat kısmı alt ve üst kenarlar boyunca dikiyoruz.
 11. Üst Kanat Bölümü şablonunu kullanarak Açık Pembe Keçeden 2 Adet (1 Adeti Tersten olacak) kesiyoruz. Kestiğimiz bu parçaları Bütün kanat Bölümünün üstünde yerine oturtup Kumaş Tutkalı ile yapıştırıyoruz. Kenarlarından dikiyoruz.
 12. Kanat parçalarını birbirleriyle eşleştirip sadece üst kısmında çevirmek için boşluk bırakarak tüm kenarları boyunca dikiniz. Eğri yerleri düzelttikten sonra bırakılan boşluğu kullanarak ters çevirip bastırarak düzeltiniz. Dikiş ipliği ve iğnesi kullanarak bu boşluğu kapatınız.
 13. Bacaklar için ayırdığımız Küçük Puanlı Açık Pembe Kumaştan 6cm X 22cm ebatlarında 2 adet dikdörtgen şeklinde parça kesiniz.
 14. Kesilen parçayı doğru kenarlar birbiriyle eşleşecek şekilde ortasından uzunlamasına ikiye katlıyoruz.
 15. Parçayı uzun kısım boyunca dikiyoruz. Kısa kısımlardan sadece birini dikip kapatıyoruz diğeri açık kalıyor.
 16. Parçayı açık kısmı kullanarak ters çeviriyoruz. Hazırlanan her iki bacağı da Elyaf ile doldurup üst kısmını da dikiyoruz.
 17. Ayak şablonunu kullanarak Pembe Keçeden 4 adet Ayak kesiyoruz. Parçaları doğru şekilde eşleştirip daha sağlam ve güvenli olması için arasında biraz Kumaş Tutkalı kullanıp, kenarları boyunca Beyaz Nakış İpliği ile Battaniye Dikişi yöntemini kullanarak dikip sabitliyoruz.
 18. Daha önce hazırlanan bacakların her birine bu ayakları dikin. Ayakları dikerken Bacakların dikiş kısımlarının arkada kalmasına dikkat edin.
 19. Açık Pembe Keçeden şablonu kullanarak 2 Adet Ayak Halkasını kesin. Ayakları bacaklara birleştirmek için yaptığımız dikişleri kapatmak ve korumak için buraya bu Ayak halkalarını yapıştırın ve kenarlarını dikin.
 20. Flamingonun başını ve boynunu Elyaf ile doldurun.
 21. Kanatları gövdedeki yerine yerleştirip tutturun ve üst kenarı boyunca yerine dikin.
 22. Bacakları konumlandırın ve her birinin üstüne bir düğme takıp düğmeyi dikin. Böylece bacakların hareket etmesi sağlanır.
 23. Flamingoyu Elyafla doldurmaya devam edin. Dolum işleminden sonra karnın altındaki boşluğu dikin ve bitirin.