Güne güzel başlamanın en iyi yollarından birisi güzel bir uyku çekmektir. Bunu yapmak bazı insanlar için kolay olsa da bazıları için oldukça zor olabilir. Ufuk da olsa her türlü ışık rahatsız edebilir ve güzel bir uyku almamış olabilir. Bu durumu önlemek için uygulanan yöntemlerden en yaygını yatarken gözlerin ışıkla bağlantısını kesmek için uyku maskesi kullanmaktır.

Bu yazımızda sizlerle yukarıda anlattığımız durumdan yola çıkarak bir uyku maskesi tarifi paylaşmaya karar verdik. Bu Ücretsiz Uyku Maskesi Tarifini kullanarak kendi uyku maskenizi kendiniz yapabilirsiniz.

Uyku Maskesini yapmak için gerekli olan Şablonu “Uyku Maskesi Şablonu İndirme Adresi” bağlantısına tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İndirdiğiniz şablonunun dökümünü alırken “Gerçek Boyut” da almayı unutmayın. Doğru döküm alınıp alınmadığını test için çizilen kareyi kontrol ederek anlayabilirsiniz. Şablon da elinizde olduğuna göre Uyku Maskesi mi lazım?  o halde durma KENDİ KENDİNE YAP.

GEREKLİ MALZEMELER

 • Uyku Maskesinin ön ve arka yüzü için vücudunuzu ve gözlerinizi rahatsız etmeyecek yumuşak pamuklu kumaş.
 • Eriyebilir Polar Tela
 • 6mm kalınlığında 1.5cm genişliğinde Lastik. Uzunluğunu kendi başınızın ölçüsünü alarak belirleyebilirsiniz.
 • Makas
 • Toplu İğne
 • Dikiş makinesi

 

UYKU MASKESİ TARİFİ

 1. Şablonu kullanarak seçtiğiniz kumaş veya kumaşlardan maskenin Ön yüzünü ve Arka yüzünü kesin. Eriyebilir Polar Teladan da 1 adet kesin.
 2.  Ön yüzde kullanılacak kumaş parçasının ter tarafına eriyebilir polar telayı yapışkan kısmı aşağıya gelecek şekilde yerleştirin ve bastırın ve ütüleyerek yapışmasını sağlayın.
 3. Maskenin başımıza takılmasını sağlayacak olan lastiği maskenin ön tarafına belirtilen yerlerden tutturup dikin. Lastiğin üzerinde desen varsa desenlerin doğru olarak aşağıya doğru bakıyor olmasına dikkat edin.
 4. Maskenin ön yüzünün üstüne arka kısmını her ikisinin de ön yüzleri birbirine gelecek şekilde düzenleyerek toplu iğnelerle tutturun. Sonra tüm kenarlarından 6mm dikiş payı bırakarak dikin. Sadece üst tarafta yaklaşık 5cm lik bir kısmı dikmeyip boş bırakın.
 5. Boş bırakılan kısım dokunmayın ama geri kalan tüm dikişli yerleri düzeltin ve dikiş boşluklarını makasla kırparak ters döndürdüğünüzde düzgün kıvrılmasını sağlamış olun.
 6. Boş bırakılan kısımdan yararlanarak maskeyi içten ön yüzünü dışarı çıkartın. Bastırıp düzeltin ve ütüleyin. Ütülerken ütüyü lastik kısmına değdirmeyin belki lastiğin yapısını bozabilir.
 7. Son olarak maskenin tüm etrafına üst dikiş yapın. Bunu yaparken de yine lastiğe dikkat edin ki yanlışlıkla dikilmiş olmasın.

Yukarıda verilen tarifin görsel olarak hazırlanmış videosu aşağıdadır.

Bu güzel Ücretsiz Uyku Maskesi tarifi ve videosu için Treasurie‘ ye teşekkür ederiz.