Çocuğumuz için güzel bir oyuncak olarak ya da evde güzel bir dekorasyon malzemesi olarak kullanmak için kumaştan yapılmış bir Ren Geyiğim olsun ister misiniz? Cevabınız Evet ise bu yazımızda sizlere Ücretsiz Kumaş Ren Geyiği Yapılış Tarifi paylaşacağız. Tarifin orijinali için Sewmag’ a Türkçe tercümesi için ise KendiKendineYap ekibine teşekkür ederiz. O zaman durma! Kendi Kendine Yap

GEREKLİ MALZEMELER

 • Kahverengi Benekli (Gövde için)
 • Kırmızı Benekli  Kumaş (Ayaklar ve Eyer için)
 • Keçe : Siyah, Kahverengi
 • Dikiş İğnesi, Siyah ve Krem Renk Nakış İpliği
 • 4 Adet 1 cm Düğme
 • 1 Adet Kırmızı Boncuk
 • Kumaş Tutkalı
 • Eriyen Tela
 • Elyaf Dolgu maddesi

Burada verilen Kumaşlar tarifi yapılan modeli oluşturanlardır. Siz kendi kumaşınızı istediğiniz şekilde belirleyebilirsiniz.

NOT : Kumaşlar kesilirken aksi belirtilmedikçe 5 mm dikiş payı bırakılacaktır. 

UYARI : Oyuncağınızı küçük çocuklara verecekseniz Düğme ve Boncukları kullanmayınız. Onların yerine Nakış ipliği ile işleyiniz.

Şimdi Ren Geyiğimiz için tarifimize başlayabiliriz.

 1. İlk olarak kullanacağımız şablon için Ücretsiz Kumaş Ren Geyiği Şablonu bağlantısına tıklıyoruz ve buradan şablonu bilgisayarımıza indiriyoruz. Şablonu indirebilmek için bu siteye ücretsiz üye olabilirsiniz. İndirdiğimiz şablonun içinden ilgili kısmı bulup yazıcıdan dökümünü alıyoruz. Dökümü alırken “Sayfaya Sığdır” Seçeneği değil “Gerçek Boyut” seçeneği kullanılmalıdır.
 2. Kahverengi benekli kumaştan iki gövdeyi ve sekiz bacağı, kırmızı benekli kumaştan da sekiz ayağı kesin.
 3. Eyeri kopyalayıp biri ters olmak üzere Yapışkan Teladan iki tane kesin. Kırmızı benekli kumaş üzerine bastırın, sonra kesin. Gövde parçalarının üzerinde konumlandırıp üzerine bastırıp yapıştırın. Dikiş Makinenizi geniş Zikzak dikişe ayarlayınız ve eyerin üç kenarını dikin.
 4. Her bir ayağı, doğru yüzler eşleşecek şekilde bacaklara tutturun. Birlikte dikiş yapın ve dikişlere bastırın.
 5. Kırmızı Keçeden ayak şeritlerinden dört tane, eyer şeritlerinden iki tane kesin.
 6. Kumaş yapıştırıcısı kullanarak, ayak şeritlerini, Ayaklar ile Bacakların birleşme yerlerinin üzerine gelecek şekilde yerleştirin. Sonra üstten ve alttan zikzak dikiş yapın. Aynı işlemi diğer üç ayak için de tekrar edin.
 7. Eyer şeridini de yerine yerleştirip kenarlarından dikerek sabitleyin. Krem nakış ipliğini kullanarak, her keçe parçası boyunca dekoratif düz dikiş uygulayın.
 8. Tüm bacak parçalarını eşleştirin. Böylece her biri bir keçeli bir de keçesiz olmak üzere iki parçadan oluşacak. Dikişlerden eşleştirerek bacakları doğru şekilde birbirine tutturun ve üst kısmı açık bırakarak kenarlarından  makine ile dikin. Eğri yerleri ve köşeleri kırpıp düzeltin. Ters çevirip bastırıp düzeltin. Sertleşene kadar bacakları doldurun. Üstü ilmek kaydırarak dikin ve düğme takarak bitirin.
 9. Şablonu bir kılavuz olarak kullanarak, gözlerin vücut üzerindeki konumunu işaretleyin ve iki kat siyah nakış ipliği kullanarak her biri için bir Fransız düğümü yapın.
 10. Eyer parçalarını dikişlerinden eşleştirin ve gövdeleri doğru taraflarından birbirine tutturun.  Alt kısmında 10cm çevirmek için boşluk bırakarak tüm kenarlardan makine dikişi yapın. Eğri yerleri ve köşeleri kırpıp düzeltip ters çevirin ve bastırın.
 11. Düğmeleri dikerek bacakları yerine yerleştirin. Kolayca hareket edebildiklerinden emin olmak için sadece birkaç dikiş kullanın.
 12. Gövdeyi doldurun ve açık kalan kısmı ilmekli dikiş kullanarak dikin.
 13. İki kulağı, dört boynuzu ve iki kuyruğu kahverengi keçeden,  iki kulak içlerini de kırmızı keçeden kesin.
 14. Boynuz parçalarını birbirine yapıştırın, kuyrukları birbirine dikin ve kulak içlerini kulaklara takın.
 15. Krem renk nakış ipliğini kullanarak boynuzun ve kulak içlerinin etrafına battaniye dikişi yapın. Kuyruk için de aynı işlemi tekrarlayın sadece alt kenarı dikişsiz bırakın.
 16. Kulakların her biri doğru şekilde birbirine gelecek şekilde uzunlamasına katlayın ve başın üzerine dikin.
 17. Boynuzu hafifçe üst tarafa yerleştirin ve kuyruğu yerine dikin.
 18. Burun olarak yüzüne kırmızı bir boncuk dikin.

Güle Güle Kullanın!