Bugünkü Scrapbook yazımızın konusu 16x16cm boyutlarında bir Takı Kutusu yapımı. Yazımızın orijinali Olesya Leshkova’ ya ait ve Türkçeye tercümesi de KendiKendineYap ekibi tarafından yapıldı. Kendilerine teşekkür ederiz.

Olesya, büyük, küçük, scrapbook kağıdı kaplı veya kumaş kaplı, çiçek desenli veya benekli desenli farketmez her türlü kutudan ve onları yapmaktan hoşlanıyor. Bu seferki usta işi yazısı Takı Kutusu Yapımı.

Gerekli Malzeme Listesi :

  • 2 Yaprak Mukavva
  • 3 yaprak Suluboya Resim Kağıdı veya Pastel Resim Kağıdı
  • 50×80 boyutlarında Kumaş
  • Müflon veya sintepon
  • Katlama tahtası veya yazmayan kalem
  • Cetvel, Maket Bıçağı ve Makas, Tutkal ve Denemek için Takı

Bu seferki kutu dıştan 16x16cm içi ise 15.5×15.5cm ölçülerinde ve 6cm yüksekliğinde olacaktır. Başlayabilmek için Mukavvayı ve Suluboya Resim kağıtlarını verilen ölçüye uygun şekilde kesip kutumuzu monte edip hazırlıyoruz.

Ölçüleri verilen bir kutunun nasıl yapılacağının detayları daha önceki  20x20cm Büyük Kutu Yapımı   yazımızda verilmişti. Bu yazıdan yararlanarak yeni ölçülere göre kutu hazırlanabilir. Özellikle de Kapak kısmı bu yazıdan yararlanılarak hazırlanacaktır.

Çoğu zaman dışı kumaşla kaplı ama içi Scrapbook kağıdı ile kaplanmış kutular gördüm. Ama bu sefer öyle yapmayacağız ve tamamen kumaş ile kaplayacağız.

Kumaşın ölçülerini hesaplayıp  kesiyoruz. Buna göre; 16cm’ lik bütün kenarlar boyunca sarılacağına göre 4 kenar ve 6cm taşma payı koyarak (16 x 4 + 6 = 70cm), 6cm’ lik yükseklik kısmı da iki taraflı kapanacağına göre ve 5cm taşma payı ile (6 x 2 + 5 = 17cm) toplamda 70x17cm ebatlarında bir kumaşa ihtiyacımız var.

Kumaşı iyice ütülüyoruz. Dar kısımlarından katlayıp yapıştırıyoruz.

Kaplamaya kutumuzun ortasından başlıyoruz. (örneğin ilk yan kısımın sadece yarısı kaplanacaktır) Bu durumda bir taraftaki genişlik sadece 2-3cm olacaktır.

Öte taraftan kutunun yüksekliği + 2-3cm kıvırma payı kalacaktır.

Yan yüzeyin yarısına tutkalı iyice sürün ve  kumaşı hafifçe yerleştirin.

Aynı işlemi dönerek diğer yüzeylere de uygulayınız.

İlk başlangıç yüzeyine geri gelince sonuna kadar koymuyoruz üzerine binecek şekilde koyuyoruz.

Şimdi kutunun altından kumaşı büküp katlayacağız. Her şey diğer kumaş kaplama ürünlerde olduğu gibi.

Eğer kumaş çok kalın değilse köşeleri kesmeye gerek yok.

Şimdi aynı işlemi iç kısımdan da yapıyoruz. İlk olarak karşılıklı iki tarafı bükerek yapıyoruz. Bu kolay. Yüzeyi iyice tutkallayıp kumaşı üzerine uyguluyoruz.

Önemli olan köşeleri iyi yapıştırmaktır. Yapılan köşeleri bir çubuk yardımıyla tutarak kendinize yardımcı olup kalan iki tarafı büküp katlayabilirsiniz.

Daha iyi oturması için küçük köşenin altındaki kumaş (köşede bir kaç mm bırakılarak) kesilebilir.

Geri kalan kumaşları tutkalla tabana yapıştırın. Kutu neredeyse hazır durumda.

Yetenekli,  sanatkar bir kadın zamanında bir tavsiye vermişti: “Eğer kalan parça gözle görülemez ve belirsiz ise bunun için ekstra güç harcamaya gerek yok.”

Bizim kutunun alt kısmı da gözle görülecek şekilde olmayacak. Kumaş örtmeyeceğiz ama kumaş kaplı bir altlık minder parça koyacağız. Bunun için ana kare parçadan daha küçük bir kare kağıt parçasına (Cetvelle kalan boşluğu hesaplamak en iyisi) parçayı kaplayacak kadar kumaşa ve astara ihtiyacımız var. Genellikle müflon kullanıyoruz.

Bu kare parçayı müflonu da kullanarak kumaşa oturtun ve olması gerektiği gibi kaplayın.

Bu altlık mindere dolgunluk kazandırmak için ortasına düğme dikelim.

Teknik olarak bu minder düşmeyecektir. Sadece elle almak bile zor olacaktır ama yine de tabana tutkalla yapıştırmanızı tavsiye ederim.

Geriye sadece kutuyu kapağa dikmek ve zevkimize göre süslemek kaldı. Sonra Kutu Hazır.

Güle Güle Kullanın!